2019 PROGRAM

from March 4 to 10, 2019

MONDAY 4

EVENTS

EL SAUCE
10.00 am. International Casino and Rumba Dance Competition for Foreigners.

NATIONAL THEATER "AVELLANEDA ROOM"
3.30 pm. "PERCUSSION IN CLASSIC MUSIC" CONCERT
National Symphony Orchestra, Joachim Horsley (USA), Répercussion (Canada), Chantal Simard, Robert Lepine, Luc Langlois, Aldo Mazza (Canada).
Special Guests: Habana Compas Dance Junior Company.

CONVENTIONS PALACE "EL BUCÁN"
8.30 pm. GALA DINNER AND WELCOME CONCERT.
"Fuera del Programa" Ft. Laura de los Angeles, Mark Guiliana-Jason Lindner-Chris Morrissey, Joachim Horsley, Klimax, Ketama.

Buy tickets

 

TUESDAY 5

EVENTS

CASA DE LA MUSICA DE 31 Y 2: MASTER CLASSES
09.00 am - 10.30 am.Cuban Percussion Workshop (Congas). Tomás Ramos (El Panga).
10.30 am. International Percussion Competition (Congas).

EL SAUCE: DANCE
10.00 am - 12.00 pm. Casino Master Class: Emilito Herrera. "Casino Class with Knots".
2.00 pm - 4.00 pm. Rumba Master Class: Jennyselt Galata. "Rumba Complex".

Buy tickets


KARL MARX THEATER. (Atril Room): JAZZ IN FESTIVAL
4.00 pm - 7.00 pm.
Jazz afternoons.
• Laura de los Ángeles (España), guest Nano de Jeréz (Spain).
• Daymé Arocena (Cuba).

Buy tickets

KARL MARX THEATER
08.30 pm - 10.30 pm. SABIAN-CUBAPLUS NIGHT, KoSA MUSIC: Artists:
• Giraldo Piloto y Klimax
• Timbalaye.
• Mark Guiliana.
• Jason Lindner.
• Israel Suarez “Piraña”.
• MÁS CON MENOS Group.
• Alain Perez and his Orchestra.
• Samuel Formell y Los Van Van.
• Rodney Barreto and Oliver Valdés.
• Ruly Herrera and Ruy Adrian López Nussa.

Buy tickets

RUMBA ROOM (Parking of Karl Marx Theater)
10.30 pm - 12.30 am. RUMBA NIGHTS.

• Yoruba Andabo (Cuba).

Buy tickets

CASA DE LA MUSICA DE 31 Y 2: POPULAR MUSIC DANCING
11.00 pm - 2.30 am. Oderkis Reve and El Noro y Primera Clase.

Buy tickets



WEDNESDAY 6

EVENTS

CASA DE LA MUSICA DE 31 Y 2: MASTER CLASSES
09.00 am - 10.30 am. Cuban Percussion Workshop (Drums). Rodney Barreto.
10.30 am. International Percussion Competition (Timbales).

EL SAUCE: DANCE
10.00 am - 12.00 m. Casino Master Class: Yanek Revilla. "Santiago Style Casino".
2.00 pm - 4.00 pm. Rumba Master Class: Domingo Pau y Jennyselt. "Couples dances". "Guaguancó" and "Columbia".

Buy tickets


KARL MARX THEATER. (Atril Room): JAZZ IN FESTIVAL
4.00 pm - 7.00 pm.
Jazz afternoons.
• Mark Guiliana, J Lindner, C Morrisey Ft. Israel Suárez “Piraña” (USA - Spain).
• Mixturinc (Cuba - Spain).

Buy tickets

KARL MARX THEATER.
08.30 pm - 10.30 pm. "SPAIN'S NIGHT" CONCERT. Guests:
• Alain Pérez and guests. "Tribute to Paco de Lucía".
• Israel Suarez “Piraña”, Alain Pérez and Javier Massó “Caramelo de Cuba” (FlamenCuba).
• Laura de los Angeles (España)  Ft Irene Rodriguez Company and Orlando Valle (Maraca).
• José Montaña and his flamenco project "Cantes de Ida".
• Ketama with Guests ft. Klimax.

Buy tickets

RUMBA ROOM (Parking of Karl Marx Theater)
10.30 pm - 12.30 am. RUMBA NIGHTS.
• Ronald and Explosión Rumbera.

Buy tickets

CASA DE LA MUSICA DE 31 Y 2: POPULAR MUSIC DANCING
11.00 pm - 2.30 am. Leonel Limonta and Azúcar Negra; Denis y su Swing.

Buy tickets




THURSDAY 7

EVENTS

CASA DE LA MUSICA DE 31 Y 2: MASTER CLASSES
09.00 am - 10.30 am. Flamenco Piano Workshop. Laura de los Ángeles (Spain).
10.30 am. International Percussion Competition (Drums).

EL SAUCE: DANCE
10.00 am - 12.00 m. Casino Master Class: Jorge Luna. "Casino Wheels".
2.00 pm - 4.00 pm. Rumba Master Class: Johannes García and Jennyselt. "Yambú and Guaguancó".

“AMADEO ROLDÁN” ART SCHOOL: MASTER CLASSES
2.30 pm. Clase Magistral de Guitarra (Flamenco). Taught by "Paquete" guitarist of Diego "El Cigala".

Buy tickets


KARL MARX THEATER. (Atril Room): JAZZ IN FESTIVAL
4.00 pm - 7.00 pm.
Jazz afternoons.
• Caramelo de Cuba (Spain - Cuba).
• Más con Menos (Cuba).

Buy tickets

KARL MARX THEATER
08.30 pm - 10.30 pm. "FESTIVAL SURPRISES" CONCERT. Artists:
• Patax Group (Spain).
• Habana Compás Dance.
• Falete and Klimax.
• Cimafunk.

Buy tickets

RUMBA ROOM (Parking of Karl Marx Theater)
10.30 pm - 12.30 am. RUMBA NIGHTS.

• Timbalaye and Obbiní Batá.

Buy tickets

CASA DE LA MUSICA DE 31 Y 2: POPULAR MUSIC DANCING
11.00 pm - 2.30 am. Aisar y El Expreso: guests Orlando Ortiz “The New Swing Sextet” de USA, and “El Indio” from Revé's Orchestra and Anacaona Orchestra.

Buy tickets





FRIDAY 8

EVENTS

CASA DE LA MUSICA DE 31 Y 2: MASTER CLASSES
09.00 am - 10.30 am."El cajón en el Flamenco" Workshop. José Montaña, Israel Suárez "Piraña", Jorge Pérez.
10.30 am. International Percussion Competition (Drums).

EL SAUCE: DANCE
10.00 am - 12.00 m. Casino Master Class: Emilito y Yanek. "Casino with 2 women".
2.00 pm - 4.00 pm. Rumba Yoruba Master Class: Jennyselt Galata.

Buy tickets


KARL MARX THEATER. (Atril Room): JAZZ IN FESTIVAL
4.00 pm - 7.00 pm.
Jazz afternoons.
• Patax (Spain).  Alain Pérez  (Spain - Cuba).

Buy tickets


KARL MARX THEATER
08.30 pm - 10.30 pm. CASINO AND RUMBA COMPETITIONS  (FINALS).
Artists:
• Pupy y Los que Son, and Ronald y Explosión Rumbera.
Guests:

• The New Swing Sextet. Grupo de EEUU which comes with a demonstration of dance schools in NY.
• Mandy Dj, Patricia La Peruana Dj, El Ratón Rabioso Dj.
Guest Jury:

• Rumba teachers: Johannes García, Domingo Pau, Manolo Micler, Jennyselt Galata, Maria de los Angeles Sarduy.
• Casino teachers: Juanito Gómez, Jorge Alfaro, Emilito Herrera, Yanek Revilla and Jorge Luna.
• Guests teachers: Santiago Alfonso, Jackelin Puñales, Diosdado Ramos, Yanet Fuentes.

Buy tickets

MEMORIES MIRAMAR HOTEL: JAZZ IN FESTIVAL
10.30 pm - 12.30 am.  
César López y Habana Ensemble.

Buy tickets

RUMBA ROOM (Parking of Karl Marx Theater)
10.30 pm - 12.30 am.RUMBA NIGHTS.

• José Montaña, Israel Suárez “Piraña” and Jorge Pérez with Lidón Patiño (Patax dancer) "El Flamenco y la Rumba" (Spain - Cuba)
• Rumbatá (Camaguey).

Buy tickets

CASA DE LA MUSICA DE 31 Y 2: POPULAR MUSIC DANCING
11.00 pm - 2.30 am. Charanga Latina.

Buy tickets

 

SATURDAY 9

EVENTS

KARL MARX THEATHER
3.30 pm a 5.30 pm. FINAL PERCUSSION COMPETITION.

Artists:
• Afrocuba de Matanzas.
• Haila y su Orquesta (Timba-Dance Music).
Guest Jury:
• José Eladio Amat, José Luis Quintana (Changuito), Enrique Pla, Rodney Barreto, Oliver Valdés, Tomás Ramos (El Panga), Ruy López Nussa, and others.


Buy tickets

RUMBA ROOM (Parking of Karl Marx Theater)
6.00 pm a 9.30 pm. RUMBA NIGHTS.

• Tablao Flamenco by José Montaña.
• Muñequitos de Matanzas.

Buy tickets

“PINK ROOM” OF LA TROPICAL: DANCING CONCERTS
8.00pm a 2.00 am. Artists:
• Maykel Blanco y su salsa Mayor. 
• Klimax.
• Manolito Simonet y su Trabuco.
• Lazarito Valdés y Bamboleo.
• Dj Patricia La Peruana.

Buy tickets






































SUNDAY 10

EVENTS

KARL MARX THEATHER
3.30 pm a 5.30 pm. FINAL GALA AND AWARDS

Artists:
• Diego El Cigala e Issac Delgado and his orchestra (Cuba's and Spain's voices).
• Muñequitos de Matanzas and Caramelo de Cuba Ft. Diego el Cigala. (Rumba).
• Santiago All Stars.


Buy tickets

RUMBA ROOM (Parking of Karl Marx Theater)
6.00 pm a 9.30 pm.RUMBA NIGHTS.

• Afrocuba de Matanzas y Rumba Timba (Cuba).

Buy tickets

“PINK ROOM” OF LA TROPICAL: DANCING CONCERTS
8.00pm a 2.00 am. Artists:
• Alexander Abreu y Habana de Primera.
• Elito Revé y su Charangón.
• El Noro y primera Clase.
• Dj El Ratón Rabioso.

Buy tickets











































WEDNESDAY 13

EVENTS

MEMORIES MIRAMAR HOTEL: POST FESTIVAL
8:30 pm. Falete's Concert (by reservation).

 

IMPORTANT NOTICE: The Festival is not responsible for last minute cancellations of the artists.
Check for updates at
www.fiestadeltamborpopular.com 

This site uses cookies to improve your browsing. If you continue browsing, you accept its use.